Foto Tom Smeets (3)
Ervaring

Van gevoel naar grip: structuur brengen in de supply chain

Na zijn studie Technische Bedrijfskunde in Eindhoven wist Tom Smeets één ding zeker: hij wilde werkervaring opdoen. Via het Supply Chain Talentenprogramma van DPA kreeg hij precies dat: een uitdagende opdracht bij een internationale organisatie én intensieve begeleiding om zich als professional te ontwikkelen.

“Op de universiteit leer je veel theorie, maar ik miste het stuk waarin je die kennis toepast. Bij DPA kan ik verschillende opdrachten verkennen en tegelijk werken aan mijn soft skills. Precies wat ik nodig had.”

Inzicht creëren waar eerst gevoel leidend was

Tom is nu 10 maanden onderweg in het Talentenprogramma van DPA. Hij combineert het werken aan zijn hard en soft skills met zijn opdracht bij een Amerikaans bedrijf dat zich richt op duurzame verpakkingsoplossingen. Daar draait hij als data-analist mee in het inkoopteam, en met succes. “Door de inzichten die ik met mijn analyses kon creëren, werden keuzes en kansen voor het inkoopteam veel duidelijker en konden er inkoopstrategieën gemaakt worden die gedreven werden door data. Dit leidde weer tot strakkere gespreken met alle verschillende stakeholders met betere resultaten.”

Tom bracht daar verandering in. Door data uit SAP te structureren en rapportages te maken in Excel en Power BI, zorgde hij voor inzichten die meteen bruikbaar waren. Overzicht in leveranciers, kosten, leverbetrouwbaarheid en materiaalstromen. Allemaal samengebracht in concrete dashboards.

“Het begon met vraagstukken vanuit de manager. Maar al snel kwamen ook collega’s en managers uit andere teams naar me toe. En uiteindelijk bedankte zelfs een manager uit de VS me voor mijn werk. Dan weet je: ik maak impact.”

"Door de inzichten die ik met mijn analyses kon creëren, konden er inkoopstrategieën gemaakt worden die gedreven werden door data."

Foto Tom Smeets (1)

Soft skills die het verschil maken

Naast de opdracht, zorgen ook de sessie van het Talentenprogramma ervoor dat Tom zich snel ontwikkelt. De hard skill-sessies vindt hij interessant en leerzaam, maar voornamelijk de soft skills-sessies maken voor hem het verschil. Acht trainingen, verspreid over het jaar, waarin trainees samen werken aan thema’s als communicatie, leiderschap en beïnvloeden. Die lopen naast de opdracht en zijn direct toepasbaar op de werkvloer. “Je leert hoe je met situaties omgaat in het werkveld. Niet vaag of theoretisch, maar juist heel toepasbaar. Je traint met collega’s die ook net gestart zijn, dat maakt het leerzaam en zorgt voor een vertrouwd gevoel.”

Dankzij die sessies communiceert Tom bewuster, en staat hij als startende professional steviger in zijn rol. “Ik durf makkelijker vragen te stellen, feedback te geven en mijn grenzen aan te geven. Ook heb ik mezelf beter leren kennen, en weet ik waar ik goed in ben. Dat zorgt ervoor dat ik efficiënter ben op mijn opdracht.”

Ik durf makkelijker vragen te stellen, feedback te geven en mijn grenzen aan te geven. Ook heb ik mezelf beter leren kennen.

Foto Tom Smeets (4)

Begeleiding die aansluit bij wat je nodig hebt

Wat volgens Tom het programma sterk maakt, is de combinatie van zelfstandigheid en begeleiding. Bij DPA heeft hij een Performance Manager, met wie hij structureel zijn doelen bespreekt. En via het buddyprogramma wordt hij gekoppeld aan een ervaren supply chain-collega. “Als starter loop je tegen van alles aan. Ik vind het fijn dat ik altijd met iemand kan sparren.”

Klaar voor de volgende stap

Na bijna een jaar in het Talentenprogramma voelt Tom zich klaar voor een volgende stap. Welke dat is, weet hij nog niet precies, en dat is oké. Juist het verkennen van opdrachten helpt hem om richting te kiezen. “Ik ben nog steeds aan het ontdekken wat ik het leukst vind binnen supply chain. Maar ik weet nu wel: ik heb veel te bieden. En ik durf die ruimte ook te pakken.”